Početna 9 Bezmetalne Krunice

Bezemtalne Krunice 

Krunice i mostovi osim što nadoknadjuju izgubljene zube mogu i da zaštite lečene (mrtve zube) od daljeg propadanja i pucanja, takodje mogu da produže vek trajanje parodontopatičnih zuba, tako što će se povezati u blok i tako pravilno rasporediti pritisak na ostale zube i smanjiti mogućnost migracije tj. pomeranja pojedinih zuba.

Bezmetalne krunice

Bezmetalne krunice i mostovi su postali standard u savremenoj stomatologiji, jer imaju niz prednosti u odnosu na metalo-keramičke krunice i mostove. Višegodišnja istraživanja su pokazala izuzetnu stabilnost i trajnost bezmetalnih krunica, a estetika koja se postiže je ono sto je ovaj materijal izdvojilo i postavilo na prvom mestu.
• Bolja estetika i prirodniji izgled zahvaljujući propuštanju svetlosti.

• Veća preciznost jer se izradjuju cad-cam tehnologijom

• Dobra termička izolovanost

• Biokompatibilnost

• Mogućnost adhezivnog lepljenja za strukturu zuba

Bezmetalne krunice se izrađuju od cirkonijuma ili litijum-disilikata koji daje transparentnost i prelamanje svetla slično prirodnim zubima, pa se uz pomoć njega postiže odličan estetski efekat.

Bezmetalna keramika je vrhunac današnje stomatologije i izradjuju se CAD-CAM tehnologijom koja obuhvata: kompjutersko skeniranje otiska, jako precizno brušenje i lasersko sečenje cirkonijuma, što dovodi do preciznog naleganja budućeg bezmetalnog rada bez ikakvog dugotrajnog upasivanja i guranja pod desni. Samo brušenje za bezmetalne krune ide tik do desni ili pola milimetra ispod desni (ovako se dobija najbolji estetski efekat) tako da ne postoji nikakvo ugrožavanje ili reakcija desni na cirkonijum, a i sam materijal je višestruko biokompatibilniji od metala.

Kako vršimo popraavku zuba?
Kako izgleda proces popravke zuba?

Metalo-keramičke krunice

Metalo-keramičke krunice i mostovi predstavljaju zubne nadoknade u čijoj se osnovi nalazi metal tj. legura kobalt-hroma-molibdena a preko njih se napeca sloj keramike. Do pojave bezmetalnih krunica metalo keramičke krunice su predstavljale dobar izbor za nadoknadu izgubljenih zuba. Problem koji može da se javi kod metalo-keramičkih krunica je osim lošije estetike zbog ne prelamanja svetlosti tj. ne propuštanja kroz metal i pojava rubne diskoloracije tj sivog ruba oko vrata zuba. Kod nekih pacijenata su zabeležene i alergije na legure od kojih se prave metalo-keramičke nadoknade.

 

Postupak izrade metalokeramičkih kruna podrazumeva brušenje zuba, uzimanje otiska, nakon čega zubni tehničar u laboratoriji izradjuje metalnu konstrukciju. Nakon probe te konstrukcije napeca se keramika u željenom obliku, boji i veličini. Eventualne korekcije se vrše uz saglasnost pacijenta.

Zakažite intervenciju popravke zuba

Pozovite nas ili nam pišite na mail

Kako do nas?

Nalazimo se u Nišu, preko puta tržnog centra Roda. Pružamo stomatološke usluge visokog kvaliteta. Nudimo široku paletu usluga iz estetske i rekonstruktivne stomatologije, uz najsavremeniju opremu i materijale

Često postavljana pitanja

Daćemo odgovore na sva vaša pitnaja

Koliko vremena je potrebno za izradu novih zuba od keramike?

Ukoliko su zubi koji nose protetski rad zdravi, zubi se mogu izraditi za četiri dana.Ako je potrebno lečenje zuba,taj period se produžuje i do dve nedelje u zavisnosti od vrste lečenja. 
Ako se pre protetskog rada zubi vade, poželjan je period zarastanja rane od oko mesec dana ili duže. Za to vreme mogu se izraditi privremene krune koje zamenjuju zube ,kako funkcionalno tako i estetski.

Da li je davanje anestezije bolno?

Malo mozda da, ali i to se moze skroz umanjiti prethodnim mazanjem gela sa anestetikom na mesto uboda.

Da li je beljenje zuba štetno?

U procesu izbeljivanja zuba se koriste koncetrovani peroksidi (slično kao kod blajhanja kose) koji su agresivni. Svakako nećemo preporučiti beljenje kod mladjih osoba gde zubi nisu dovoljno mineralizovani. Preko dvadesete godine  ovaj proces je potpuno bezbedan za zube ukoliko su prethodno sanirani karijesi, tj zubi moraju biti zdravi ili izlečeni.

Da li je crna plomba izdržljivija od bele?

Amalgamska plomba je tvrdja jer je sastavljena od mešavine raznih metala i žive koja ih povezuje. Ovakva plomba je izdržljivija ako je propisno uradjena ali ima i niz svojih nedostataka. Estetski je neprihvatljiva, poseduje živu kao jako toksičan metal, prebojava zubno tkivo..
Amalgam se napušta i polako odlazi u istoriju. Zato odaberite belu plombu kao bolje rešenje.

Šta su viniri?

Viniri su tanke keramičke ljuspice sa prednje strane zuba. Prilikom stavljanja vinira minimalno se bruse zubi i samim tim štedi zubna supstanca. Estetika kod ovakve nadoknade je vrhunska zbog dobrih optičkih svojstava materijala.

Šta su cirkonijumske krunice?

Cirkonijumske krunice (navlake) su veštački zubi izradjeni sečenjem uz pomoć kompjuterski navodjene mašine. Dizajn zuba se vrši u kompjuteru a samim tim je preciznost izrade veća. Materijal cirkonijum oksid je transparentan i jako tvrd, i imitira prirodan zub

Zašto da skidam kamenac, cuo sam da su se nekom rasklatili zubi posle toga?

Zubi su već bili rasklaćeni, kamenac ih je samo zacementirao da stoje čvrsto. Kamenac je glavni uzročnik parodontopatije i treba ga skidati redovno. Svojim rastom kamenac kida tkiva oko zuba i doprinosi širenju bakterija. Sve to moze dovesti do gubitka zuba. Dakle uklonite kamenac čim primetite njegovo prisustvo!